Jdi na obsah Jdi na menu
 


le Parkour - umění svobodného pohybu

12. 6. 2007

Le Parkour – umění pohybu a přesunu

 

Parkour je umění pohybu překonávání překážek.  Při pohybu přes jakýkoliv terén se člověk snaží být co nejvíce efektní a vést přímou cestu. Využívá se a procvičuje hlavně v městském prostředí, protože zde je nejvíce překážek.

Parkourista nebo také traceur  se snaží prostě dostat z počátečního bodu do konečného bodu co nejpřímější cestou. Překonává vše co mu tvoří překážku na jeho trase a využívá k tomu běh, lezení, skákání, či šplhání, prostě co nejpřímější cestou….  Parkourista říká, tam kde jiní vidí překážku – já cestu.  

Nedá se říci, že by šlo o sport, spíše se jedná o volnost pohybu a prostě o zábavu, překonávání strachu a svých možností. Jedná se do určité míry o filosofii, která má podobně jako bojová umění své základy v neustálém zlepšování a uvědomování si svého těla, co může dokázat.

Dnes v mnoha případech, kdy jsou na internetu vidět různá videa s akrobatickými prvky a efektními skoky, mnoho těch co to vidí, zapomíná, že je zatím spousta snažení a tréninku a že je prostě potřeba začít s co nejednoduššími věcmi a postupně si více věřit v posouvání svých hranic.

Krom toho člověk nesmí nikdy zanedbat přípravu a strečink je dost důležitý – prostě svaly a šlachy když jsou studené, nedokážou toho tolik a jsou více náchylné ke zranění jak svaly zahřáté.

Existuje spousta videa a klipů na toto téma na webu, známé jsou i filmy jako okrsek 13, Yamakasi, apod.  

Začátek se udává a vztahuje k osobě Francouze Davida Belle www.davidbelle.com  Ten cvičil bojová umění a postupně začal strhávat další lidi a vytvořil s nimi skupinu, např.  http://www.foucan.com/          která se poté rozdělila a odtrhnutá část více medializovala své umění

Pár odkazu

http://www.parkour.com/

http://parkour.cz/

http://www.urbanfreeflow.com/

http://parkour.net/forum/index.php

 
 

 

PortrétPoslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2021 >>