Jdi na obsah Jdi na menu
 


dovoz auta ze zahraničí

16. 12. 2007

ObrazekNávod jak postupovat při dovozu ojetého vozu ze zahraničí.

V dnešní domě zvláště v německu tlačí na řidiče, aby se zbavovali starších vozů, právě kvůli tomu, že např. Již desetileté vozy nebudou moci vjet do některého z velkých německých měst např. Berlin

Dovoz ojetiny z Německa na vlastní pěst není nic složitého. Najdeme si auto na některém z velkých inzertních serverů (mobile.de, autoscout24.de), následuje domluva s prodávajícím telefonicky a poté již obhlídka vozu na vlastní oči.

Dovoz osobních automobilů do Česka není momentálně omezen limitem stáří vozidla. Základem a předpokladem dovozu je národní typové schválení automobilu

- pokud není možné u vozu typové schválení prokázat, vztahují se na něj původní limity stáří – 8 let u osobních vozů.

Typovým schválením se rozumí udělení osvědčení o globální homologaci typu ES, nebo schválení technické způsobilosti typu vozidla v členských státech EU.

Na výrobním štítku v motorovém prostoru je globální homologace ES uvedena v tomto tvaru: e..*../..*..../.." (např.: e11*98/79*0074*02)

Podmínkou dovozu vybraného automobilu po vlastní ose je platná technická kontrola TÜV.

ObrazekPoté je nutné navštívit příslušný evidenční úřad (Zulassungstelle), který naleznete v každém větším městě.

Je dobré si předem zjistit otevírací dobu, která se často liší. Na úřadě nejprve vyřídíte pojistku (mezinárodní pojištění se zelenou kartou v délce 9, 15 nebo 30 dní, které se pohybuje v rozmezí 70 do 150 EUR).

Poté s vyřízenou pojistkou a doklady od vozu zajdete k úředníkovi, který vám vystaví doklad na základě kterého obdržíte červené mezinárodní registrační značky (zde poplatek+- 60 EUR).

Ty upevníte na vůz a úředník provede kontrolu na základě které získáte exportní technický průkaz a samolepku na Reg Značky ( se žlutými RZ nelze překročit hranice).- Na to pozor!

Po převozu do Čech je nutné zajet na kontrolu emisí (asi 400 Kč za benzínové auto, až 800 Kč za naftové) a na stanici STK, která provede dovozovou kontrolu (1200 - 1800 Kč) vozu zároveň s evidenční kontrolou (300 / 400 Kč).Je nutné mít na paměti, že po uplynutí sjednaného pojištění v zahraničí nesmíte s vozem na silnici. A tak doporučujeme neotálet a české úřady navštívit co nejrychleji.

Z STK si odnesete protokol, se kterým je nutné navštívit příslušný městský úřad s rozšířenou působností, tam kde se dá vozidlo registrovat ( jedná se o odbory dopravy) kde podáte žádost o přihlášení vozidla do provozu (1500 Kč) na základě doložení požadovaných dokumentů (viz NÍŽE).K přihlášce vozidla k registraci žadatel přiloží

a) technický průkaz vozidla,

b) doklad o technické prohlídce,

c) souhlas vlastníka k zaregistrování vozidla na jiného provozovatele,

d) protokol o evidenční kontrole vozidla,

e) doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla,

f) doklad o zástavním právu váznoucím na vozidle, bylo-li zřízeno,

g) doklad o povolení k pobytu nebo o udělení azylu na území České republiky, není-li provozovatel vozidla státním občanem ČR,


Následně by jste měli zajít do pojišťovny, kde je nutné sjednat povinné ručení na základě výrobního čísla.

Zhruba po třech až čtyřech týdnech od podání žádostí se dostavíte na odbor dopravy obecního úřadu, zaplatíte poplatek 800 Kč a nyní již získáte české registrační značky!

A to se již dostáváte k poslednímu úkonu, a tím je opětovná návštěva pojišťovny, kde vám doplní čísla nových registračních značek do vaší smlouvy.

Obrazek
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< květen / 2021 >>